Refleksja o życiu i filmie

mal. Paulina Kulesza IITI

Życie. Co to właściwie jest? Nasz wybór? Zależy od nas? Czy możemy… czy pozwolono nam walczyć o przyszłość? Czy zmienilibyśmy przeszłość? Dokąd prowadzi nas ten tok zdarzeń? Czym jesteśmy? Czym są nasze dusze? Czy warto żyć? Na wszystkie te dylematy można łatwo odpowiedzieć. Podać przyczynę, powód i cel. Zrozumieć życie. Każdy jednak przeżyje to indywidualnie. Każda osoba ma swoją ścieżkę, która niezliczoną ilość razy wplątuje się w ścieżki innych ludzi. Łączy się z nimi, tnie je, przekracza dostępne granice. Wszystkie sytuacje prowadzą do jednego wyznaczonego tropu, którym jest nasza przyszłość. Każdy – przekazując swoje myśli, dzieła czy doskonaląc swoje zachowania – zmienia rzeczywistość: swoją i innych, kształtuje przyszłość. Jedyne pytanie, które nasuwa się na myśl, to: ,,Po co?”. Walka, zmagania… – po co mamy bić się o krótkie chwile, które i tak znikną i rozpłyną się we mgle ludzkich wspomnień? Jest jakiś cel? 
Wszystkie te przemyślenia zawarli w swoim dziele reżyserowie filmu ,,Atlas chmur”: Lana Wahowski, Lilly Wachowski, Tom Tykwer. Przedstawione tu zostały historie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Każda z nich jest zupełnie inna od drugiej, każda niezwykła i pełna emocji. Wszystkie wątki dotyczą zupełnie innych kultur, języków, narodów czy rzeczywistości, przeplatają się ze sobą, tworząc jednak wyraźny wzór – wzór życia.​​​​​​​

Klatka z filmu: „Atlas chmur”

Film ukazuje niezłomność bohaterów, ich wiarę, dobroć, bohaterstwo, odwagę. Siłę, którą każdy z nas ma w sobie. Moc, która zmienia świat. ,,Nasze życie nie należy do nas. Jesteśmy połączeni przeszłością… i teraźniejszością innych ludzi. Każdą zbrodnią i aktem dobroci… tworzymy własną przyszłość.” Najmniejszy uczynek, słowo czy spojrzenie zmieniają losy historii. Przez poznanie prawdy można stać się w przyszłości bóstwem. Przez dzieła muzyczne- przyszłym egzekutorem. Przez pomoc bliźniemu – człowiekiem czynu i cząstką zmienionego świata. Wystarczy jeden gest. Nie zapomnijcie o tym.